KÖPEK BESLERKEN YAPILAN HATALARÇok değer verdiğimiz köpeklerimizle kimi zaman oyunlar oynuyor, kimi zaman onlarla geziyor, hatta yeri geliyor onların dostluğundan faydalanarak derdimize ortak ediyoruz. Bir zaman sonra hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen köpeklerimizin tüm yaşamları boyunca huzurlu ve sağlıklı olmalarını gönülden istemez miyiz?

Bunu sağlamak için öncelikle köpeklerimizin de tüm canlılar gibi iyi bir yaşam kalitesine sahip olma hakları olduğunu unutmayın. Eğer hayatımıza onları ortak ediyor ve kendimize duygusal olarak bağımlı hale getiriyorsak, onların tüm ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşam kalitelerini arttırmakla sorumluyuz demektir.

Peki ne yapabiliriz? Köpeğimizin yaşam kalitesini belirleyici faktörlerden biri olan beslenme konusunda dikkat ederek başlayabiliriz. Köpeklerin beslenmesinde ihtiyacı olan şeyleri, yararlı ve zararlı olacak besinleri bilmemiz gerekiyor. Ve şunu da eklemek gerekir ki köpeklerinizin sevdiği her şey onlar için yararlıdır diye bir şey de yok. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki çocuklar şeker yemeyi çok sever ama bu şekerin onlara faydalı olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde evcil hayvanlarımız için de düşünebiliriz.

Gelin şimdi köpeklerin beslenmesinde sıklıkla yapılan hataları görelim ve bu bilgiler ışığında köpeklerimizin daha sağlıklı ve huzurlu yaşaması için önlemlerimizi alalım.


Sakatat vermeyin

Karaciğer, akciğer, mide, böbrek, bağırsak gibi sakatatları köpeğinize yedirmeniz, hem parazitlerin vücuduna bulaşarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına hem de besin değeri düşük olan yiyeceklerle hastalık kapmalarına neden olabilir. Artık birçok ülkede hayvan artıklarıyla evcil hayvanların beslenmesinin yasaklandığı dünyada, siz de buna ayak uydurabilirsiniz.


Ev yemekleri vermeyin

Çoğu kişi, evdeki yemek artıklarını evcil hayvanın önüne koymanın birçok yönden mantıklı olduğunu düşünür ve bunu uygular. Nitekim arta kalan yemekler çöpe dökülmemiş olur ve bu daha ekonomik bir yöntemdir. Ancak yediğimiz yemeklerin içerisindeki baharatlar köpeğimizin midesini rahatsız edip mide yanması gibi komplikasyonlara neden olabileceği gibi, yemeklerin içerisindeki besin değerleri köpeğimizin günlük alması gereken protein ve diğer besinlerin oranı ile örtüşmeyebilir. Dolayısıyla kısa vadede ve uzun vadede evcil hayvanımızın doku, kemik, diş gelişimi ve tüylerinde olmak üzere birçok anlamda rahatsızlık ortaya çıkacaktır. Bu nedenle köpeklerinize ev yemekleri vermemelisiniz.


Çiğ et vermeyin

Genelde köpeklere çiğ et verilir ve bunun evcil hayvan için daha yararlı olduğu düşünülür. Ancak çiğ et, birçok paraziti üzerinde barındırır. Kıl kurdu, solucan, kancalı kurt gibi daha birçok canlıyı barındıra çiğ eti eğer köpeğinize verirseniz, sevimli dostunuz sindirimde sorunlar yaşayacak ve belki ishal olacaktır. Bu nedenle köpeğinize çiğ et yerine pişmiş et vermeniz daha uygun olacaktır.


Kemik ve balık kılçığı vermeyin

Köpeklere kemik vermenin yararlı ve zararlı etkileri var. Örneğin diş değiştirme dönemlerinde kemiği ısıran köpeğiniz aynı zamanda kalsiyum eksiğini giderebilir. Ancak yararına kıyasla zararının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kemik ve kılçık vermeniz, köpeğinizin ağız, damak, diş, yemek borusu ve bağırsaklarına fiziksel olarak zarar verebilir. Uzun süreler boyunca köpeğinize kemik vermiş ve sorun yaşamamış olabilirsiniz. Ancak bu, ileride sorun yaşamayacağınızın garantisini vermez. Her an bir kılçığın köpeğinizin midesinde ya da boğazında bir yırtık oluşturup ölümüne neden olup olmayacağını bilemezsiniz.


Çok sık et ürünü vermeyin

Eğer köpeğinize aşırı ve sürekli et ürünü verirseniz, All Meat Sendromu denilen rahatsızlık ortaya çıkacaktır. Et ürünlerinin aşırı verilmesiyle kalsiyum değerinin dengesinin bozulması neticesinde, köpeğinizin iskelet sisteminde bozukluk, derisinde kepeklenme ve kötü kokulu dışkı durumları görülür. Bu nedenle sürekli et ürünleri vermektense, köpeğinizin ihtiyacı olan besinler değerlerine göre dengeli beslenme grafiğini takip etmelisiniz.


Doymadı diyerek fazla mama vermeyin

Köpekler, doyduklarını anlayamazlar ve bu nedenle hangi vakitte ne verirseniz yemeye devam ederler. İlk 3 ile 12 aylık iken günde 3-4 kez mama verebilirsiniz. Ancak 1 yaşını doldurduktan sonra günde sadece 2 defa mama vermeniz doğru olacaktır.


Şekerli yiyecekler vermeyin

Şeker, küçük çocuklarınızın dişlerinde nasıl çürümeye sebep oluyorsa, evcil köpek dostlarınızın dişlerinde de aynı etkiyi gösterir. Aynı zamanda çok sık verildiğinde köpeğinizin obez olmasına da neden olacaktır. Köpeğininiz, şişmanlamanın etkisiyle kalp rahatsızlıkları ve sindirim bozukluklarına uğrayacaktır. Hatta şeker hastalığı ve körlüğe kadar giden neticelerle karşılaşabilirsiniz

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör