KEDİ MAMASI

Kedi maması çeşitleri geçmişte çok az sayıdayken günümüzde hemen hemen her kedi ırkına özel üretilen mamalara rastlamak mümkün oluyor. Alternatifler çoğaldıkça kedi maması neye göre alınır? ve hangi kedi mamasını kullanmalıyım o marka kalitelimi bu marka kaliteli mi soruları da akıllarda yer ediyor. Mama tercihini yaparken kedinizin yaşını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Ek olarak kedinizin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı da mama seçimi yaparken önemli bir değişken olacaktır. Kedinizin daha sağlıklı olması adına gerekli tüm mineral, vitamin ve besinleri içeren kedi mamaları arasından bu doğrultuda seçim yaparak gelişimine uygun beslenmesini sağlayabilirsiniz. Sitemiz üzerinden filtreleme yaparak yavru kedi mamaları ve yetişkin kedi mamaları kategorilerindeki tüm ürünlerimizi ve içeriklerini görüntüleyebilirsiniz.

KEDİ MAMALARI

Avcı olmaları ve etçil beslenmeleri sebebi ile her zaman özenle beslenmesi gereken patili dostlarımız için özel olarak üretilen kedi maması çeşitleri, sağlıklı gelişmeleri ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için gereken tüm besinleri bir araya getiriyor. Kedi maması denildiği zaman akla en çok gelen şüphesiz ki kuru kedi mamalarıdır. Bu ürünler hem kullanım rahatlığı hem de sundukları kalite ile kıyaslandığında yaş mamalara göre daha ekonomik olmaları sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Dostlarımız olan her insanın önceliği onların severek tüketeceği, içeriği kaliteli ve sağlıklı olan mamayı bulmaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur olsa da en önemli olanlar dostlarımızın sağlığı ve damak zevki olmalıdır. Bu iki kritere dikkat ederek en iyi kedi maması seçimini yapmak çok daha kolaydır.

KEDİ MAMASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ 

Yaş ya da kuru mama seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler, kedi özelinde bakıldığı zaman aynıdır. Mama seçerken yaş, sağlık durumu ve özel gereksinimler mutlaka dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Pek çok kedinin kilo alma eğilimi vardır. Özellikle de sürekli olarak evde yaşayan ve hareket düzeyi düşük olan kediler söz konusu olduğu zaman mama seçimindeki kriterler çok daha fazla önem kazanır.

Seçim yaparken öncelikle damak zevkini de tatmin edecek ürünü bulmak gerekir. Bu nedenle mama değiştirirken ya da ilk kez seçim yaparken küçük ambalaj tercih edilmesi önerilir. Ayrıca mama değişimin eski mama ile yeni mamanın karıştırılması ile yavaş yavaş yapılmasına da dikkat edilmelidir.

YAVRU KEDİLER İÇİN MAMALAR

Yavru kedi mamaları anne sütünün kesildiği yavrular için uygundur. Mama geçişinde olarak yeni doğanın 2 aya kadar anne sütü ile beslenmesi önerilse de bu durum her zaman mümkün olmayabilir. Yavruluk dönemi için sunulan ürünler onların beslenme ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda kolayca yiyebilecekleri şekilde hazırlanır. Yavru kedi maması aynı zamanda hamile ya da emziren kedi maması alternatifi olarak da tercih edilebilir. Gelişim dönemindeki kedilerin yüksek kalori ihtiyacı, taşıdığı ya da beslediği yavruları olan annelerin de yüksek kalori ihtiyacı göz önünde bulundurulduğu zaman elbette doğru porsiyon ayarlaması ile yavru kedi mamaları hamile kedi maması olarak kullanılabilir.

YETİŞKİN KEDİLER İÇİN MAMALAR

Yetişkinlik dönemine adım atan ancak kısırlaştırılmamış kediler için özel olarak formüle edilen mamalardır. Bu mamaların tercih edilmesinde kedinin yaşı olduğu kadar genel hareket düzeyine de dikkat edilmesi gerekir. Yetişkinler için formüle edilen ürünlerin farklı ihtiyaçlara hitap edecek şekilde özelleştirilmesi de birden fazla beklentiye cevap verecek kuru mamaların sunulmasına olanak tanır. Tüy topağı sorunu, genel tüy sağlığı ya da kilo kontrolü için özelleştirilen yetişkin kedi maması çeşitleri vardır.

KISIR KEDİLER İÇİN MAMALAR

Kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedilerin yeme alışkanlıkları değişir. Bu değişim iştah artışı olarak gerçekleştiğinden ötürü de kilo artışı kısırlaştırmayı takiben meydana gelen bir durumdur. Kilo artışının kontrol edilebilmesi için özel olarak hazırlanan bu mamalarda da yaş ve özel ihtiyaçlar gibi farklı gereksinimleri karşılayacak çeşitlerde bulunmaktadır.