KEDİ KUMLARI

 Kediler özellikle kum konusunda oldukça seçici olabilmektedir. Bu nedenle doğru kuma ulaşıncaya kadar farklı tip ve dokudaki kumları denemek gerekebilmektedir. Kediler temizlenmemiş kumlardan nefret ederler ve kum kirlendiğinde patileriyle dışarı doğru atma eğilimi gösterirler. Her ne kadar doğru kumu bulmuş olsanız da kedi tuvaleti yeterince temizlenmediği sürece sevimli dostlarınızın mutlu olmasına imkân yoktur. Kediler insanlardan 14 kat daha fazla koku alabilmektedir ve bu nedenle siz kedi kumunun temiz olduğunu düşünseniz bile kediniz sizinle aynı fikirde olmayabilir.

Şu an burada gösterilecek ürünümüz yok.

EN İYİ KEDİ KUM MARKALARI

Kedi kumu markaları arasından seçim yaparken beklentiler önceliklidir. Patilere yapışmama, kokuyu iyi absorbe etme, tozutmama ya da topaklanma gibi beklentiler kedi kumlarının kişisel deneyimde iyi olup olmadığı noktasında belirleyicidir. Hem kedinin sağlığını koruyacak hem de sahibinin beklentilerini karşılayacak kumlar en iyiler arasında yer alacaktır. Petlebi.com olarak Ever Clean, Reflex, Febreze gibi markaların kedi kumu çeşitlerini sizlere sunuyoruz. Farklı ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap veren bu markaları deneyerek hem sevimli dostunuz hem de kendiniz için en iyi kedi kumunu bulabilirsiniz.

KEDİ KUMU NASIL SEÇİLİR

Doğru kedi kumu seçiminin tek bir formülü bulunmamaktadır. Seçim yaparken en önemli etmenlerin başında ise kedinin tercihi gelmektedir. Ancak tercih yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Kedilerin tercihleri değişiklik gösterebilmektedir. Patilerinin hassasiyeti, yavruluk döneminde geliştirilen alışkanlıklar ya da ufak bir heves bile bu tercihlerde değişiklik olmasına neden olabilmektedir.

Yavru kediler için topaklanmayan silika kedi kumları tavsiye edilmektedir. Topaklanan kedi kumları yetişkinliğe erişmiş kediler için tercih edilmelidir. Bunun en büyük sebebi bentonit kumların ince taneli olması sebebiyle kedilerin patilerine ya da tüylerine yapışmasıdır. Yavru kediler bu taneleri yalayabilmekte ve yutabilmektedir. Bu durum yavru kedilerin bağırsak sağlığı için zararlı olabilmektedir. Ancak yetişkin kedilerde bu tarz durumların meydana gelme riski çok daha düşüktür. Kum üreticileri de bu durumun farkında olduğu için kumlarını genellikle zararsız maddelerden üretmektedir.

Yavru ya da yetişkin kedilerde nadiren görülen bir davranış bozukluğu olan Pica sonucunda kediler tuvalet kumunu yemeye çalışmaktadır. Kedinin yüksek miktarda kedi kumu yediği durumlarda mutlaka veterineri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir